Z pewnością wiesz jak zorganizować sobie odpoczynek od pracy i “cyferek” oddając się innym aktywnościom w najbliższych dniach. Pamiętaj o sobie  i robieniu rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Jeśli trzeba wykonać czynności, których nie lubisz robić, to poszukaj w otoczeniu kogoś, kto zrobi to z przyjemnością.

Często bierzemy na siebie zbyt wiele, bo uważamy, że nikt inny nie zrobi tego, co potrzeba, tak dobrze jak my sami. To ogromna przeszkoda w delegowaniu. Zastanów się czy twój czas nie jest wart, by coś było zrobione inaczej? Przyjmij pomoc bez osądu, oceny i porównywania. Zachwalaj działania swoich pomocników i zobaczysz, że dadzą z siebie wszystko, by ci pomóc. Takie działania integrują ciebie z bliskimi i dają im przestrzeń, by poczuli się ważni, zdolni a wręcz genialni w swoich pomysłach.

Wiem, że trzeba świadomie podejmować takie wybory i być w tym wyborze konsekwentną szczególnie wówczas, kiedy jest się perfekcjonistą. A księgowa, to prawie zawsze perfekcjonistka z powołania. Daj przestrzeń innym do nauki i eksperymentów a zobaczysz, że na tym skorzystasz.

Jak to jest z tymi pisankami? Mają wiekową tradycję i jest tyle możliwości, by je wykonać bawiąc się z dziećmi czy wnukami!

Zacytuję za Wikipedią:

W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy:

 1. Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami) powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów:
  • brązowy (rudy): łupiny cebuli,
  • czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego,
  • żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka,
  • fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy,
  • zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka,
  • różowy: sok z buraka
 2. Pisanki mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. Pisanki wykonywane w regionie Białegostoku wykonywane były albo bez narzędzi, poprzez nakrapianie wosku na jaja albo poprzez nanoszenie prostych elementów graficznych rozgrzanym końcem świecy. Zdarzały się też przypadki używania narzędzi takich jak słomki, patyki, czy dętki z opon rowerowych
 3. Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny itp.
 4. Nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim i w okolicach Łowicza. Powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki i drapanki.
Widzisz ile kreatywności i zabawy można mieć angażując się w tę czynność inspirując do zabawy dzieci. Możesz pozwolić dzieciom przygotować wielkanocnego mazurka lub inne ciasto. Podpowiedz, gdzie znajdą instrukcje i służ zachętą do samodzielnego działania. Może tata przejmie dowództwo uzbrojony w filmy instruktażowe takie jak ten poniżej?

Życzę ci kreatywności w delegowaniu przygotowania świąt, wspaniałego relaksu i regeneracji swoich sił, ciepłych, pełnych miłości, cierpliwości i zrozumienia relacji oraz głębokiego kontaktu z samą sobą. Bądź dla siebie kochająca, wyrozumiała i życzliwa. Traktuj siebie z szacunkiem i czułością. Zasługujesz na to.

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum