Wiele wątpliwości zrodziło się w sprawie uchwał zmieniających budżet.  Pojawiły się trudności w prowadzeniu ewidencji w szczegółowości do grup paragrafów i odnoszenia tego do ewidencji planów finansowych jednostek budżetowych prowadzonych w myśl rozporządzenia w szczegółowości dział/rozdział/paragraf.

Wielu skarbników stawia sobie pytanie czy dla ułatwienia sobie pracy mogą przedstawiać załączniki do uchwał zmieniających w szczegółowości planów finansowych? Odpowiedź na to pytanie daje prezes RIO Lublin Marek Poniatowski w liście wystosowanym do wszystkich jednostek województwa:

Szanowni Państwo,

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie wpływają uchwały organów gmin i powiatów zmieniające budżet na 2010 r. w szczegółowości innej, niż zastosowana w przyjętych uchwałach budżetowych, co powoduje niemożność ustalenia stanu kwot planowanych w budżecie po dokonanych zmianach. Zmiany uchwały budżetowej winny być dokonywane w takiej samej szczegółowości, w jakiej przyjęto uchwałę budżetową.

Możliwe jest także dokonanie przez organ stanowiący uszczegółowienia uchwały budżetowej w ciągu roku budżetowego, jeżeli organ ten uzna, iż właściwsze jest ustalenie większej szczegółowości planu dochodów i wydatków budżetu, niż określona w art. 235 i 236 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Upoważnienia organów stanowiących jst do tych ustaleń zawarte są w art. 235 ust. 4 i art. 236 ust. 5 tej ustawy. Zmiana szczegółowości winna dotyczyć całości planu dochodów lub wydatków budżetu.

Powyżej cytowane artykuły ustawy już omawialiśmy na tej stronie. Jeśli użytkujesz system Budżet firmy Delfin, to z pewnością wiesz, że w tej materii masz swobodę w podejmowaniu decyzji. Twoja ewidencja jest bardziej szczegółowa niż plan finansowy jednostki. Dzięki możliwościom modułu raportowego możesz z łatwością decydować o informacjach, które mają być zawarte w załącznikach do uchwały.

Myślę, że pamiętasz również, że dane do systemu sprawozdawczego przekazywane są ze szczegółowością:

 1. dział/rozdział/paragraf do Sprawozdań w wersji Z
 2. dział/rozdział/paragraf w podziale do zadań ustawowych zdefiniowanych w systemie Budżet do wersji Sprawozdań Se, J oraz Je

Z  obu systemów zbiorczych sprawozdań Z i Se generowany jest transfer do systemu BeSTi@. Aktualnie systemy te dostosowywane są do wymagań nowych rozporządzeń o sprawozdawczości budżetowej dla sprawozdań za 1 kwartał 2010.

2 Odpowiedzi do “Uchwała zmieniająca budżet”

 • elzbieta:

  Proszę o pomoc, czy firma delfin posiada program, który pozwala na wprowadzanie i ewidencjonowanie zmian budżetu w grupach? Jeśli tak, to jak go zdobyć?

  • Barbara Szumocka:

   Witaj Elu

   Sprzedaję taki program.

   Proszę jednak o numer telefonu, bym mogła porozmawiać z Tobą i poznać Twoje potrzeby. Wówczas będę mogła w pełni udzielić Ci odpowiedzi na Twoje pytanie.

   Możesz również mi wysłać link do opublikowanej uchwały na BIP Twojej jednostki. Wtedy będę mogła lepiej przygotować się do naszej rozmowy.

   Bardzo chętnie Ci pomogę.

   Pozdrawiam
   Basia

   P.S. Zastanawiam się czy zrobić prezentację on-line tego programu i przybliżyć Tobie jego możliwości?

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum