zima19 W dyskusji pojawiło się pytanie:

Witam!
Mam pytanie – właśnie otrzymałam informację, że złożyłam sprawozdanie RB-27 po terminie, bo 24 stycznia, a termin był 22 stycznia. 22 stycznia był dniem wolnym od pracy jako sobota, ale rzekomo tylko w moim zakładzie pracy i RIO. Jednak RIO uważa, że nie był to dzień ustawowo wolny od pracy, a tylko dzień wolny od pracy.

W rozporządzeniu w sprawie sprawozdawczości budżetowej, natomiast nie ma nic mowy o dniu wolnym ustawowo od pracy – jest tylko zapis pod tabelą nr 44 – cytuję “dzień wolny od pracy”. Jak można się bronić, przed ich nadinterpretacją rozporządzenia i twierdzeniem, że zastosowanie ma tu KPA i dni ustawowo wolne mają zastosowanie. Owszem, może o to chodziło ustawodawcy, choć wcześniej się nad tym nie zastanawiałam, ale zapis jest zapisem – nie ma mowy o dniu wolnym ustawowo. Czy mam szanse na obronę mojego stanowiska?”

Pewnie i ty czasem się zastanawiasz jak powinno się interpretować te zapisy. Zgadzam się, że nie jest to jednoznacznie określone w rozporządzeniu. Zgadzam się, że różnie definiowane jest określenie dzień wolny od pracy.

Najprościej byłoby podejść do sprawy tak, jak proponuje RIO. Uznać, że termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy tylko po dniu ustawowo wolnym od pracy – czerwony opis w kalendarzu lub wymieniony w ustawie z dnia 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.). Dni ustawowo wolne od pracy znajdzie np. na stronie www.pit.pl W przypadku zapłaty podatków jest przyjęte, że również termin przypadający w soboty jest przesuwany jest na najbliższy dzień roboczy czyli poniedziałek.

W przypadku sprawozdań tego nie ma i osobiście byłabym za tym, by wysyłać sprawozdania w piątek, jeśli termin przypada w sobotę. Dlaczego?

Z czysto ludzkiego podejścia do sprawy i pewnej solidarności w grupie zawodowej. Czas na sporządzenie sprawozdań łącznych, zbiorczych w skali jst, zbiorczych w skali RIO w takich sytuacjach skraca się dla tych, którzy otrzymują te sprawozdania później i muszą przekazać dalej.

Czy masz szansę na obronę swojego stanowiska?

Myślę, że tak. Proszę zapoznaj się z wyjaśnieniami na stronie Porada Podatkowa.pl Na tej stronie możesz zadać pytanie prawnikowi, jeśli sama nie znajdziesz przepisów, które poprą twoje stanowisko.

Jedna odpowiedź do “Termin oddawania sprawozdań a dzień wolny od pracy”

  • Dorota:

    Zmalała kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe z 1.835,35 w 2010 na 1.766,46 w 2011, czy to znaczy że dotyczas wypłacane wynagrodzenie starosty, czy diety dla radnych należy pomniejszyć (przeliczyć nowy próg maksymalny?)?

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum