katka-pazdziernik-2710środa

Masz problem z przeniesieniem danych z planem finansowym z SJO BeSTii do BeSTii? Dostajesz komunikat o niezgodnym formacie?

Przyczyna tkwi zapewne w różnicy wersji, w których pracuje wersja SJO i duża BeSTi@. Jest kilka zasad, których przestrzeganie uchroni cię przed problemami podczas importu. Te zasady dotyczą obu modułów: Uchwały i Sprawozdania.

Proszę sprawdzaj przed importem każdą z nich i po upewnieniu się, że są spełnione, twórz pliki xml do przeniesienia danych.

Pierwsza zasada: zgodność wersji

Dla poprawnego przeniesienia danych konieczne jest, by na wszystkich stanowiskach SJO BeSTii była wersja zgodna z wersją BeSTii. Najlepiej sprawdzić to na stronach producenta:

 1. Adresy do pobrania nowej wersji SJO (1.01.023 – na dzień 25.10.2010) :
  bestiasjo.budzetjst.pl
  sjobestia.sputniksoftware.com
  sjobestia.budzetjst.pl
  pamiętaj, że do wszystkich tych stron jest
  Login: sjobestia
  Hasło: sjobestia123
 2. Adresy do pobrania aktualizacji BeSTi@ (3.01.023 – na dzień 25.10.2010) :
  www.budzetjst.pl

  RIO.gov.pl

Druga zasada: zgodność zasobów słownikowych

Z dużej BeSTii generujesz pliki xml z modułu Administracja z Klasyfikacją Budżetową i Regułami Kontrolnymi. Te pliki importujesz w SJO BeSTii.

Ta zgodność jest niezbędna do przekazania sprawozdań z SJO do dużej BeSTii. Możesz wcześniej otworzyć nowy okres sprawozdawczy i wykonać sprawozdanie min ten okres zostanie otworzony w dużej. Jednak przed wygenerowaniem xmli musisz mieć te zasoby zgodne.

Trzecia zasada: zgodność układu dokumentów planistycznych w module uchwały

Uzyskujesz je po zaimportowaniu w SJO pliku xml dla danego roku budżetowego. Ten plik tworzy się w BeSTii z menu Plik-Eksportuj rok do pliku xml wtedy, gdy module Administracja zdefiniuje się już układ dokumentów planistycznych na dany rok.

Powodzenia. Jeśli masz pytania napisz niżej i wyślij. Poniżej też możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi sposobami organizacji pracy w zespole korzystającym z BeSTii i SJO BeSTii. Zapraszam.

2 Odpowiedzi do “Przenoszenie planów finansowych sporządzanych w SJO BeSTii do BeSTii”

 • Karolina S.:

  Mamy problem z importem sprawozdań z SJO Bestia do Bestia. Sprawozdania importują się prawidłowo, ale otrzymują status :”robocze” (znika w efekcie kod kreskowy umożliwiający porównanie pliku xml z wersją papierową). W przypadku tylko jednej jo jst mamy status “zatwierdzony”. Jednotka ta jako jedyna używa podpisów kwalifikowanych do weryfikacji sprawozdań, reszta nadaje status “zatwierdzone” bez użycia podpisu za pomocą funkcji systemu SJO Bestia. Czy to jest powodem statusu “robocze” w dużej Bestii? Czy też szukać przyczyny gdzie indziej?

  • Barbara Szumocka:

   Witaj Karolino

   Ten efekt jest zamierzony. Na Twoje pytanie odpowiada Adam Głębski:

   Takie są założenia pracy systemu. Tylko pliki z JO podpisane podpisem kwalifikowanym wczytują się w taki sposób aby nie było możliwości zmiany ich treści.

   Pliki z JO bez podpisu są wczytywane jako robocze, bo BeSTi@ nie rozróżnia w żaden sposób plików SJO od plików z innych FK.
   Jak “zaklikasz” odpowiednie statusy w dużej BeSTii zachowując DOKŁADNIE taką samą datę sprawozdania jak na wydruku, to wówczas pojawi się znacznik, który możesz zweryfikować wzrokowo.

   Mam nadzieję, że pomogło.
   Pozdrawiam
   Basia

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum