Kończy się czerwiec i mówią, że kończy się sezon na truskawki. Wiem, że na Kaszubach trwa zdecydowanie dłużej i liczę, że podczas sierpniowego urlopu jeszcze znajdę je na swoim stole. Jeśli nie byłaś jeszcze na urlopie, to pewnie cichutko o nim marzysz jak ja.

Co ważnego musisz zrobić w tym tygodniu? Jak na kilka dni, to trochę będzie się działo. Do 30 czerwca powinna się odbyć sesja absolutoryjna, na której powinno być przyjęte sprawozdanie finansowe twojego jst. Jak pamiętasz na to sprawozdanie składają się łączne: bilanse jednostkowe jednostek i zakładów budżetowych, łączny rachunek zysków i strat, łączne zestawienie zmian w funduszu oraz bilans z wykonania budżetu. Z tego wynika, że rada nie ma obowiązku zapoznawać się z bilansem skonsolidowanym chociaż z drugiej strony musi przyjąć bilanse instytucji kultury. I to przyjęcie przez radę tych bilansów jest podstawą do ich konsolidacji. Więcej o procedurze absolutorium pisałam w ubiegłym roku i jeśli potrzebujesz, to proszę zajrzyj jeszcze do artykułu: Podstawa udzielenia absolutorium. Proszę upewnij się jakie jest stanowisko twojej RIO w sprawie formy tego zatwierdzenia. Przeglądając strony różnych izb zauważam, że ich stanowiska w tej sprawie nie są jednolite. Jedne twierdzą, że muszą być dwie uchwały 0 odrębnie o absolutorium i o przyjęciu sprawozdania, inne dopuszczają umieszczenie tych treści w jednej uchwale.

To  również ostatnie dni na sporządzenie bilansu skonsolidowanego. Do zadań Izb Regionalnych – zgodnie z art. 9a ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych – należy kontrolowanie pod względem rachunkowym i formalnym kwartalnych sprawozdań z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego, sprawozdań budżetowych, finansowych oraz wniosków o przyznanie części rekompensującej subwencji ogólnej.

Przekazujesz do RIO – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 128, poz. 861) – następujące rodzaje sprawozdań finansowych, sporządzanych przez zarządy jednostek samorządu terytorialnego:
—  Bilans z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego – do 30 kwietnia,
—  Sprawozdanie finansowe łączne jednostek budżetowych i zakładów budżetowych obejmujące: bilans, rachunek zysków i strat (wariant porównawczy) oraz zestawienie zmian w funduszu – do 30 kwietnia,
—  skonsolidowany bilans jednostki samorządu terytorialnego (w formie dokumentu i w formie elektronicznej) – w terminie do 30 czerwca
Przepisy rozporządzenia zobowiązują regionalną izbę obrachunkową do przekazania Ministerstwu Finansów skonsolidowanego bilansu jednostki samorządu terytorialnego w formie elektronicznej w terminie do 14 lipca.
Jeśli jeszcze znajdziesz chwilę czasu, to pamiętaj o zbliżającym się terminie zmian w zakładowym planie kont. Możesz również zapoznać się z informacją zamieszczoną na stronie RIO Katowicach w  sprawie sporządzania  sprawozdań budżetowych. Tutaj znajdziesz pismo RIO do MF z prośbą o wyjaśnienie wątpliwych spraw a tutaj odpowiedź MF (znak: ST2-4834-l/SZW/20l2/1711). Jeszcze jest do nich chwila ale im bliżej wakacje, tym jakoś wolniej pracuję. Ty też?

6 Odpowiedzi do “Ostatni tydzień czerwca”

 • Irena:

  Witam, truskawki na mojej działce się kończą, głowa ciężka, a do tego jeszcze przyplątała się cukrzyca i wysokie cisnienie, a pracy dużo. Dobrze, że jesteś Basiu i przpominasz terminy, co i jak należy zrobić. Pozdrawiam.Irena

  • Witaj Irenko

   Od lat jeżdżę na urlop z dietą dr. Dąbrowskiej do Sofry w Mielnie lub do Gołubia – tam są 3 ośrodki z jej dietą. Dr Dąbrowska przyjeżdża tam na wykłady. 6 tygodni takiej diety w roku i nie biorę żadnych leków a były czasy, że jadłam je garściami.

   Fakt, że zmieniłam dietę i uważam na indeks glikemiczny tego, co jem. Jak interesuje Ciebie bliżej ten temat, to odezwij się prywatnie.

   Pozdrawiam
   Basia

   • Irena:

    Witaj Basiu. Po insulinie cukier mi spadł z ponad 300 do 130-150. Staram trzymać dietę, ale nieraz od czasu do czasu wymyka mi się z pod kontroli i nie patrzę, że to przekracza indeks glikemiczny. Ciśnienie po tabletkach też spadło z prawie z 190 na 130-140. Teraz lepiej się czuję i widzę, bo najgorzej było ze wzrokiem, bo momentami nic nie widziałam. Wyjazd, to może by mi pomógł, ale żyję na wsi i mam “futrzaki” które muszę pilnować, a mąż sam jeden na dzień, dwa to tak, na dłużej to już nie. Jak na razie insulinę mam przepisaną do października później mam przejść na tabletki. Pozdrawiam Irena.

    • Pomyślałam Irenko, że podczas urlopu popiszę trochę na temat diety i podzielę się swoimi doświadczeniami w tej materii.

     Założyłam stronę na facebooku http://bit.ly/NaTwoimStole
     Będę prowadzić relację z diety podczas pobytu w Gołubiu. Mam nadzieję, że będzie to inspiracją nie tylko dla Ciebie. Zapraszam.

     Pozdrawiam serdecznie
     Basia

     • Irena:

      Witaj Basiu. Dzięki na pewno skorzystam z porady, nie mogę się pogodzić, że nie mogę zjeść to co lubię / ciasta, jajecznicę na boczku itp./. Muszę sobie odmawiać. Jak mi się wydaje to będę fanką wyżej wymienionej strony. Pozdrawiam Irena.

     • Niestety nie miałam dostępu do internetu podczas wyjazdu. Nawet nie zadziałał tam mobilny internet, który kupiłam na tę okoliczność.

      Wybacz mi Irenko, że nie prowadziłam na bieżąco dziennika z mojego pobytu. W każdym razie mój cukier spadł do normy już po 3 tygodniach diety bez przyjmowania leków. To się już sprawdziło wielokrotnie. Przed wyjazdem już skakał nawet ponad 200 i oczy też mi odmawiały posłuszeństwa.

      Nie lubię przyjmować leków i traktuję je jako ostateczność. Wierzę, że Ty też potrafisz zrobić to samo i z równie dobrym skutkiem.
      Pozdrawiam
      Basia

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum