W swojej pracy, jako użytkownik programów komputerowych i internetu, potrzebujesz znać wiele pojęć, których w swoim języku używają informatycy. Będę pisała o tych, które z pewnością są ci niezbędnie potrzebne.

Dzisiaj o kopii bezpieczeństwa albo inaczej archiwum. Kiedy w Google wpiszesz hasło kopia bezpieczeństwa, to dostaniesz pół miliona haseł związanych z tym pojęciem. Definicję przeczytasz w opisie do hasła w Wikipedii.

Kopia bezpieczeństwa (ang. Backup copy) lub po prostu Backup – to plik, który ma służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia. Proces wykonywania kopii bezpieczeństwa jest nazywany archiwizacją.

Każda kolejna kopia bezpieczeństwa, to odrębny plik. Nie ma automatycznej migracji danych z jednej kopii do innej. Co to znaczy?

Wyobraź sobie, że robisz kopię bezpieczeństwa i nazywasz ją kopiaA. Pracujesz na programie przez  jakiś czas nazwijmy go czas X. Teraz zrobisz kopię, którą nazywasz kopiaB. Jeśli kopiowanie polega na zapisywaniu całej bazy danych, to w pliku kopiaA nie będzie danych, które wprowadziłeś do danych programu w czasie X. To znaczy, że po odtworzeniu kopiiA dane, jakie zobaczysz będą dokładnie takie, jak w momencie wykonywania kopiiA.

Jeśli rozpoczniesz pracę na danych z odtworzonej kopiiA, to całą pracę wykonaną w czasie X utracisz.

Jakie z tego wnioski?

 1. Opłaca się robić kopie bezpieczeństwa często – przynajmniej po wykonanej pracy albo każdego dnia
 2. Opłaca się robić kopie przed wykonaniem czynności nieodwracalnych – przykład zatwierdzenie uchwały w programie Budżet. Można się cofnąć do kopii i wrócić do chwili poprzedzającej zatwierdzanie
 3. Częste odtwarzanie kopii, by coś tam sprawdzić albo równolegle prowadzić różne ewidencje jest niebezpieczne i wymaga szczególnej uwagi, by nie pomylić plików. W konsekwencji można stracić ciągłość ewidencji bezpowrotnie. To oznacza powtórną pracę od chwili, w której nastąpiła pomyłka.

Czy są sytuacje kiedy użytkownik nie musi troszczyć się o bezpieczeństwo swoich danych?

Tak! Są takie sytuacje. Tylko wtedy, kiedy o to troszczy się ktoś inny np. administrator systemu, administrator sieci komputerowej, który archiwizuje dane. Tak z reguły jest w sytuacji, kiedy dane przechowywane są na wyodrębnionym komputerze w sieci komputerowej. Taki komputer nazywany jest serwerem.

Taki serwer może znajdować się w sieci internetowej. Nazywa się wtedy wirtualnym serwerem. Serwer taki znajduje się w specjalnym pomieszczeniu z klimatyzacją i odpowiednimi zabezpieczeniami, które nazywa się  serwerownią. Dane na wirtualnym serwerze może archiwizować użytkownik albo administrator z wersji oprogramowania, które działają lokalnie lub sieciowo w urzędzie.

Po co to się robi? By zabezpieczyć dane przed utratą na wypadek kradzieży sprzętu lub w wyniku jego uszkodzenia, zniszczenia przez pożar czy zalanie. Takie wirtualne serwery są odpowiednio zabezpieczane. Poziom zabezpieczeń wybierasz zgodnie z potrzebami. Im cenniejsze dane, tym wyższy poziom zabezpieczeń.

Idealne rozwiązanie

Używasz serwisu internetowego, który dostarcza ci potrzebne narzędzie – program przez internet.

Nie potrzebujesz:

 1. instalować programu
 2. aktualizować go
 3. pamiętać o tworzeniu kopii bezpieczeństwa

Co masz od ręki po zalogowaniu się do serwisu?

 1. aplikację zawsze gotową do pracy – z wyjątkiem chwil, kiedy serwis jest aktualizowany. To z reguły wykonują dostawcy nocą, kiedy ty spisz więc tego nie odczuwasz jako trudność.
 2. aplikacja zawsze jest w najnowszej wersji
 3. dostęp do aplikacji masz z dowolnego komputera na świecie podłączonego do internetu (to może trochę przesadzam – w Japonii czy Chinach potrzebne ci będzie oprogramowanie do klawiatury z polskimi znakami. Wtedy warto mieć własnego laptopa i na miejscu korzystać tylko z sieci internetowej)
 4. twoje dane są archiwizowane tak często, jak sobie tego zażyczysz przy podpisywaniu umowy
 5. śpisz spokojnie – w naszych warunkach tak długo jak masz prąd i działający internet.
 • Unikalny wpis

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum