pisankiW kwietniu mamy kilka ważnych terminów do dotrzymania, które podlegają dyscyplinie finansów publicznych. Nim jednak one nastąpią mamy kilka dni na skupienie się na sobie i swoich bliskich.

Życzę Ci, by nabranie dystansu do spraw zawodowych i “wyłączenie” myślenia o nich było dla Ciebie łatwe, szybkie i przyjemne. Warto każdego dnia wprowadzić sobie małe ćwiczenie. W ciągu dnia na jedna minutę skupiać się na sobie. W ciągu takiej minuty można nauczyć się”skanować” swoje ciało i umysł. Kilka razy powtórzone to ćwiczenie pozwoli Ci uświadomić sobie napięcia w ciele, natrętne myśli i uczucia. Taka świadomość uchroni Cię od skumulowania napięć, które prowadzą do powstawania chronicznych niedyspozycji a w konsekwencji chorób. Nie ignoruj swoich potrzeb. Staraj się je zauważać, rozumieć i zaspokajać.

Wiem co znaczy “utonąć” w liczbach albo papierach. Jeśli na dodatek jest to Twoja pasja, to z łatwością możesz zapomnieć o sobie. Odpocznij przez najbliższe dni, by z nowymi siłami stanąć do dotrzymywania kolejnych terminów:

8 kwiecień

 1. jednostki budżetowe wykonujące zadania zlecone składają Rb-27ZZ   do zarządów j.st. (wójtów, burmistrzów, prezydentów i zarządów powiatów oraz województw)

12 kwiecień (normalnie do 10 kwietnia ale ten termin w tym roku wypada w sobotę więc przesuwa się na poniedziełek)

 1. jednostki budżetowe składają: Rb-27S, Rb-28S, Rb-Z, Rb-N i dodatkowo jednostki wykonujące zadania zlecone Rb-50 i Rb-ZN do zarządów j.st.
 2. zakłady, gospodarstwa i fundusze celowe składają Rb-Z, Rb-N do zarządów j.st.
 3. zarządy j.s.t. składają zbiorcze Rb-27ZZ do dysponentów przekazujących dotacje i do wiadomości do RIO

14 kwiecień

 1. zarządy j.s.t. składają zbiorcze Rb-50 do dysponentów przekazujących dotacje i do wiadomości do RIO

22 kwiecień

 1. zarządy j.s.t. składają zbiorcze Rb-27S, Rb-28S, Rb-Z, Rb-N, Rb-ZN do RIO
 2. zarządy j.s.t. składają zbiorcze  Rb-ZN do dysponentów dotacji
 3. zarządy j.s.t. składają jednostkowe organu Rb-NDS do RIO

3o kwiecień

 1. zarządy j.s.t. składają łączne bilanse, rachunki zysków i strat, zestawienia zmian w funduszach jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych za rok 2009
 2. zarządy j.s.t. składają jednostkowy bilans z wykonania budżetu za 2009 rok

A w maju już “spacerek” – tylko miesięczne sprawozdania Rb-27S, Rb-28S. W czerwcu jeszcze zrobimy dodatkowo bilans skonsolidowany. O tym napiszę kolejnym razem.

2 Odpowiedzi do “Kalendarz sprawozdawczy na kwiecień”

 • Magdalena:

  Moje uwagi dotyczą terminów Rb Z i Rb N. Moim zdaniem do 22 lutego należy złożyć sprawozdanie łączne Rb Z i Rb N, natoniast zbiorcze Rb N i Rb Z (np. samorządowe instytucje kultury) do 28 kwietnia. Czy mam rację ?

  • Barbara Szumocka:

   Tak Magdaleno masz rację. Skupiłam się na terminach dotyczących jednostek nieposiadających osobowości prawnej.

   Jednostki z osobowością prawną: samorządowe instytucje kultury, samodzielne zakłady opieki zdrowotnej i samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw (z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego) składają jednostkowe Rb-N i Rb-Z do zarządów do 14 kwietnia. Zarządy przekazują zbiorcze sprawozdanie do RIO, tak jak piszesz Magdaleno, do 28 kwietnia.

   Dziękuję za czujność.
   Pozdrawiam
   Basia

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum