kartka-listopad-18czw

21 listopada wybory samorządowe.

A bieżąca praca musi być wykonywana.  Pewnie już przymierzasz się do zamknięcia ksiąg rachunkowych. Sprawdzasz w jakich dokumentach potrzebujesz dokonać zmian wynikających z rozporządzeń już obowiązujących i tych, które lada moment wejdą w życie.

Jeśli masz gospodarstwa pomocnicze i zakłady budżetowe, które jeszcze nie zostały zlikwidowane, to do końca listopada muszą zostać załatwione sprawy zatrudnienia.

Stosunek pracy z pracownikami, którzy do tego dnia nie otrzymają nowych warunków pracy i płacy, wygaśnie z końcem grudnia. Takim pracownikom należą się odprawy. Jeśli pracownik przyjmie warunki i w połowie stycznia złoży rezygnację, to również otrzyma odprawę.

Otrzymałam pytanie “co zrobić, jeśli proponuje się w nowych warunkach stanowisko i warunki odbiegające od obecnie posiadanych w umowie?”

Według mnie czasem może to być wybieg pracodawcy, by bez odprawy “pozbyć się pracownika”. Jeśli nie przyjmiesz warunków proponowanych, to nie przysługuje odprawa. W tych sprawach i pracodawcy i pracownicy potrzebują porady dobrych prawników.

Do końca miesiąca również należy poinformować kontrahentów o przejęciu należności i zobowiązań przez jednostkę budżetową. Jeśli są podpisane umowy z likwidowana jednostką, to należy je aneksować lub podpisać  ponownie. Dotyczy to jednostki, która powstaje w miejsce likwidowanej i również jednostek, które tylko likwidują gospodarstwa dotychczas przy nich działające.

4 Odpowiedzi do “Kalendarz na listopad”

 • Grażyna:

  Pytanie w związku z wyborami samorządowymi:
  Otóż w jakiej wysokości wypłacić ryczałt przewodniczącemu Rady Gminy za miesiąc listopad, skoro w uchwale jest napisane, cytuję:” Ustala się ryczałt Przewodniczącego Rady Gminy w wysokości 1 000,00zł miesięcznie”?
  Ja uważam, że w pełnej wysokości, to samo będzie dotyczyło nowego przewodniczącego w pierwszym jego miesiącu urzędowania.
  Jeżeli byłoby napisane stwierdzenie za m-c, to wtedy wypłaciłabym do 12XI, czyli ostatniego dnia kadencji.
  Pytam bo mam odmienne stanowiska moich koleżanek i nie tylko, bardzo proszę o odpowiedź! Dziękuję

  • Barbara Szumocka:

   Witaj Grażyno

   Jeśli masz radcę prawnego, to zadaj mu to pytanie. Jeśli nie, to może warto zdobyć taką opinię na piśmie?

   W rozmowach z kilkoma skarbnikami nie znalazłam potwierdzenia dla Twojego stanowiska. W tej sprawie jest ich stanowisko, że tylko za odpowiednią część miesiąca dokonuje się wypłaty wynagrodzenia. Z tego, co się dowiedziałam izby nie interpretują tego zagadnienia.
   Pozdrawiam
   Basia

   P.S.

   Jeśli czytasz tę dyskusję i masz radcę u siebie, to proszę zadaj mu to pytanie a odpowiedzią podziel się w odpowiedzi w tym wątku. Dziękuję.

 • k:

  Mam 54 lata i 35 lat pracy w zakładzie budżetowym. Czy mogę jakiś ruch wykonać podczas likwidacji zakładu budżetowego aby dostać zasiłek przedemyretalny na dzień dzisiejszy nie podpisałem jeszcze nic

  • Barbara Szumocka:

   Chyba potrzebujemy szybkiego wywiadu z ekspertem od zatrudnienia. Trochę późno te pytania napływają. Zobaczę co się da w tej sprawie zrobić.
   Założę stronę, na której będzie można zapytać eksperta w tych sprawach.

   Basia

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum