Wakacje się kończą a my z niepokojem wyglądamy zapowiadanych przez MF zmian w prawie. Dyskusje na ich temat umilkły i nie wiadomo co jest tego przyczyną. Czy sezon urlopowy czy trudne do wynegocjowania uzgodnienia?

Mam nadzieję, że praktyka prawa działającego wstecz jest już historią i we wrześniu nie spotkają nas nagłe zmiany.

Słyszę głosy, że takie zmiany powinny być wprowadzone na początek nowego roku a nie w trakcie. Być może też są brane pod uwagę.

Jak ty możesz się przygotować na nadchodzące zmiany?

Sytuacja jest złożona i pewnie trudna ze względu na ograniczenia wydatków bieżących, które musisz bardzo kontrolować. Nowe reguły wydatkowe pewnie nie przejdą w tym roku. Istniejące sprawią wiele kłopotów w wielu jednostkach. Jeśli nie masz możliwości zatrudnić dodatkowego pracownika, który mógłby wykonywać dodatkowe obowiązki a sporządzanie zbiorczego sprawozdania każdego miesiąca przez osobę, która wykonuje aktualnie sprawozdania kwartalne odbywałoby się kosztem jej zdrowia, to masz tylko jedno rozwiązanie.

Musisz zautomatyzować tworzenie sprawozdań na wszystkich etapach tak bardzo jak tylko to jest możliwe.

  1. Jeśli przepisujesz do BeSTii sprawozdania z jednostek, które dostajesz od nich w wersji papierowej, to spraw, by były one w wersji elektronicznej w postaci plików xml, które zaimportujesz do BeSTii
  2. Jeśli masz program finansowo-księgowy, który nie generuje ci automatycznie sprawozdań w wersji elektronicznej zgodnej ze schematem, który czyta BeSTia lub SJO BeSTia, to koniecznie uzyskaj od dostawcy taką funkcjonalność lub w ostateczności zmień system F-K
  3. Jeśli księgujesz jeszcze ręcznie, to zaplanuj wdrożenie systemu F-K z automatycznym generowaniem sprawozdań jak najprędzej. Będąc księgowym w takiej sytuacji musisz się liczyć, że nie będziesz mieć już możliwości oddawania sprawozdania tylko w wersji papierowej. Dojdzie ci obowiązek tworzenia sprawozdań w wersji elektronicznej.

Innym ważnym elementem, który musisz wziąć pod uwagę jest sprzęt komputerowy, którego używasz. Pensję człowiekowi będziesz płacić każdego miesiąca. Komputer i oprogramowanie kupisz tylko raz. Dlatego solidnie zaplanuj i z głową wykonaj odpowiednie kroki. Zobacz ile oprócz kosztu zakupu oprogramowania będzie cię kosztowało jego utrzymanie – asysta techniczna, aktualizacje itp. Sprawdź jakie wymagania techniczne dla sprzętu ma to oprogramowanie.

Spotykam się z sytuacją, że w wielu jednostkach na komputerze posiadanym przez księgową nie można zainstalować SJO Bestii, bo za mało jest pamięci RAM i na dysku. Pamiętaj, że programy te działają na systemie Windows XP, Windows 7. Na wcześniejszych systemach już nie.

Napisz poniżej jakiej pomocy potrzebujesz, by rozwiązać swoje problemy w tym zakresie. Napisz też, jeśli mas dobry, niedrogi i tani w utrzymaniu program finansowo-księgowy, który generuje sprawozdania w postaci plików xml, które można wczytać do BeSTii.

Pomóżmy sobie wzajemnie.

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum