Co umożliwia wymianę danych między systemami?

 1. Musi być określony format wymiany – to znaczy opisany musi być plik, który będzie zawierał informacje zrozumiałe dla systemów, które się informacją wymieniają
 2. Jeśli przekazywana jest informacja tylko w jedną stronę np. z systemu A do B, to system A musi umieć utworzyć taki plik z posiadanych danych a system B musi umieć go przeczytać i zapisać u siebie otrzymane dane
 3. Jeśli system przyjmuje i wysyła dane używając zdefiniowanego formatu, to musi umieć utworzyć plik z informacjami i taki sam plik musi umieć przeczytać i przyjąć informacje w nim zawarte.

W nowej wersji 3.x BeSTii nie ma już możliwości wczytania sprawozdań wykonanych w zewnętrznych systemach takich, jak programy finansowo księgowe czy sprawozdawcze za pomocą plików *.dbf. Dlatego z większości programów zewnętrznych nie można przenieść danych do sprawozdań Rb-27S i Rb-28S za marzec w zaktualizowanej BeSTii.

Ten format był używany w sposób opisany w punkcie 2. BeSTia umiała czytać pliki *dbf ale ich nigdy nie tworzyła.

Po zmianie systemu z Budżet ST II na BeSTi@ sukcesywnie, w miarę kolejnych zmian w rozporządzeniach MF znikały pliki *.dbf, które umiała czytać BeSTi@. Najdłużej utrzymały się d*.dbf dla Rb-27S i w*.dbf dla Rb-28S.

Już na samym początku pojawienia się BeSTii postawiono warunek utrzymania formatu *.dbf tylko do czasu, kiedy rozporządzenie nie zmieni zawartości w sprawozdaniach Rb-27S i Rb-28S. Obecnie obowiązujące rozporządzenie wprowadziło taką zmianę. Do sprawozdania Rb-28S wprowadzono kolumnę 10 o nazwie: Wydatki zrealizowane w ramach funduszu sołeckiego. A ta kolumna nie  jest określona w formacie pliku w*.dbf, który określały rozporządzenia dotyczące Budżetu ST II.

Sama łudziłam się, że skoro tę kolumnę będziemy wypełniać dopiero w rocznym sprawozdaniu za rok 2010, to dostaniemy trochę czasu, żeby dostosować się do tych zmian. Myślałam podobnie jak inni dostawcy zewnętrznego oprogramowania, że chociaż na pierwszy kwartał będzie bez zmian, bo nowy format plików We-Wy (wejścia i wyjścia) ogłoszono 31 marca. Dokument ma datę 23.03.2010 a znalazłam go w Internecie dopiero 8 kwietnia i nie na stronie BIP MF – chociaż tam powinien być. Tam tkwi dokument z 2007 roku.

Jesteśmy w trochę lepszej sytuacji niż dostawcy programów F-K, bo przekazujemy do BeSTii zbiorówkę a nie jednostkowe sprawozdania. Wierzę, że zdążymy zrobić poprawki na czas i przekażemy sprawozdania bez problemów.

Również wierzę, że wykonawcy BeSTii uchronili się od niekorzystnej sytuacji, kiedy BeSTi@ nie potrafi przeczytać danych z pliku *.xml, który sama wygenerowała.

A w duchu marzę podobnie jak Ty, by zmiany były ogłaszane z większym wyprzedzeniem. Wtedy mamy szansę przygotować się na ich wprowadzenie bez stresu.

Dzisiaj mogę Ciebie tylko zapytać: Jakiej informacji jeszcze poszukujesz, która potrzebna jest Ci do sporządzenia sprawozdań na czas? Napisz poniżej. Pomogę Ci ją uzyskać.

3 Odpowiedzi do “Format wymiany danych między BeSTią i systemami zewnętrznymi”

 • wojtekk:

  a to w naszym kraju noralne, że minister w rozporządzeniu pisze, że jest obowiązek przekazywania sprawozdań w formie elektronicznej, i że na stronach BIP MF będzie opublikowany schemta takiego pliku, problem tylko, że do tej pory na stronach BIP MF nie ma aktualnego schematu…
  w jakim więc formacie te sprawozdania przekazywać???
  możemy się jedynie domyślać, że chodzi tu o format czytany przez program BeSTi@…
  ale czy na pewno? -tego chyba nie wie nikt…

  • Barbara Szumocka:

   Najsmutniejszy jest w tym fakt, że ten przepis podlega pod dyscyplinę finansów publicznych. W tej chwili nie ma konkretnej interpretacji a za parę lat jakiś “gorliwy kolegiant” może się chcieć przyczepić.

   To jest jedna z takich sytuacji, w której skarbnik musi zadecydować. Potrzebna jest wewnętrzna ekspertyza prawnicza i ewentualnie pisemne zapytanie do RIO o interpretację, by w przyszłości nie spotkać się z przykrościami.

   Dla bezpieczeństwa warto pomyśleć o jakiej wersji elektronicznej sprawozdań jednostkowych. Rozporządzenie nie precyzuje jakiej.

   Wydaje się jednak, że wszystko zmierza do obowiązkowego stosowania SJO BeSTii. Szczególnie w sytuacjach, gdzie nie stosuje się innego oprogramowania, które gwarantuje uzyskanie pliku z danymi od jednostki.

   Do tematu wdrażania BeSTii w jednostkach podległych będę wracała wielokrotnie w najbliższym czasie.

   Pozdrawiam i dziękuję za głosy w dyskusji
   Barbara Szumocka

 • wojtekk:

  a jak już zgromadzimy te pliki od jednostek, to co dalej?
  wczytujemy do BeSTi@ a potem zebrane pliki do jakiegoś archiwum? czy do kosza?
  wypadałoby też jednostkom dać jakieś potwierdzenie, że taki plik dostarczyły do organu…

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum