System Budżet nie jest przygotowany, by obsługiwać różne klasyfikacje. Do tej pory zmiany w klasyfikacji budżetowej czy w grupach paragrafów były na tyle mało radykalne, że mogliśmy w końcówce roku obsługiwać dwa lata budżetowe bez większych problemów.

Dzisiaj trzeba rozwiązać zdecydowanie bardziej złożone zagadnienie. Klasyfikacje na rok 2009 i rok 2010 różnią się na tyle, że potrzebujesz zachować obecną klasyfikację dla 2009 i równocześnie potrzebujesz ją zmodyfikować zgodnie z wymaganiami nowej ustawy o finansach publicznych.

W wersji 1.0 i 2.0 mieliśmy możliwość archiwizowania poszczególnych części systemu automatycznie. Wówczas mogliśmy mieć kopię słowników w odrębnym archiwum. W obecnie stosowanych wersjach nie mamy tego narzędzia.

Proponuję rozwiązanie, które pozwoli ci prowadzić ewidencję w jednej bazie i uzyskiwać wydruki dla roku 2009 zgodnie z aktualnie używaną klasyfikacją oraz odpowiednio robić to dla projektu i później uchwały na rok 2010.

To będzie coś, co zastąpi odrębną kopię bezpieczeństwa dla zasobów słownikowych.

W folderze (katalogu – obie nazwy stosowane są zamiennie) c:delfin utworzysz katalogi c:delfinslowniki2009 i c:delfinslowniki2010

Ponieważ program czyta dane tylko z katalogu c:delfinslowniki, to korzystając z potrzebnych ci danych do wybranego roku będziesz zmieniać nazwę jednego z tych katalogów, na nazwę zrozumiałą dla programu. By o tym pamiętać proszę przyklej koło monitora karteczkę:

Zmień nazwę c:delfinslowniki kiedy zmieniasz rok budżetowy

To jest jedyne rozwiązanie na chwilę obecną do czasu zamknięcia roku 2009 w takim układzie, w jakim to robisz do tej pory. Później już będziesz korzystać tylko ze słowników utworzonych dla roku 2010.

To rozwiązanie możesz stosować dla wersji 3.0 i dla wersji 4.0

A jak uzyskać te katalogi ze słownikami, kiedy masz już dane do projektu na 2010 zmodyfikowane?

Dla uzyskania słowników 2009 otworzysz wcześniejszą kopię bezpieczeństwa, w której masz te słowniki w treści odpowiadającej wymaganiom roku 2009.

Zrobisz tak:

 1. Zrobisz kopię stanu ewidencji na tę chwilę (w nazwie zaznacz, ze to słowniki na 2010 rok) i zamkniesz program Budżet
 2. W katalogu c:delfin założysz folder c:delfinslowniki2010
 3. Skopiujesz do niego zawartość katalogu c:delfinslowniki
 4. Otworzysz w programie Budżet w menu Narzędzia -Kopie bezpieczeństwa i odtworzysz dane ze słownikami na rok 2009 – takie, gdzie nazwy działów, rozdziałów i grupy paragrafów są właściwe dla 2009 roku. Po tej czynności w katalogu c:delfinslowniki będziesz mieć w nich dane dotyczące roku 2009.
 5. Żeby wrócić do zapisanej wcześniej ewidencji z planem roku 2010 zmień nazwę folderu c:delfinslowniki na c:delfinslowniki20o9
 6. oraz c:delfinslowniki2010 zmień nazwę na c:delfinslowniki
 7. uruchom program, otwórz kopię z danymi zapisaną w punkcie 1  i pracuj w obu latach uzyskując prawidłowe wydruki.

Kiedy to czytasz, to pewnie nie jest to takie czytelne, jak stanie się po obejrzeniu filmu na końcu tego wpisu.  Jeśli masz pytania czy uwagi, to zarejestruj się i napisz je w komentarzu poniżej. Dziękuję.

A teraz pora na film. Zapraszam.

Opublikuję jeszcze audio na ten temat.

6 Odpowiedzi do “Dwie różne klasyfikacje na rok 2009 i 2010”

 • Bożena:

  Witam. Dziękuję za wyjaśnienie i filmik. Mam jednak pytanie. Czy nową klasyfikację i grupy paragrafów mogę gdzieś pobrać, czy też muszę tworzyć ją ręcznie. Pozdrawiam. Bożena

  • Barbara Szumocka:

   W systemie Budżet można definiować grupy z większą szczegółowością niż w systemie BeSTi@, dlatego u nas nie będzie automatu.

   Format danych w xml, który pozwoli przenieść dane z Budżetu do BeSTii nie przenosi grup paragrafów. Konsekwencją tego będzie możliwość uzyskania dwóch układów grup:
   - swojego w programie Budżet
   - ustalonego z MF w programie BeSTi@

   Opiszę jeszcze i zrobię filmik jak tę operacje przeprowadzić w programie Budżet.

   Pozdrawiam
   Basia

 • bożena:

  Witam. Mam kolejne pytanie. Czy do wprowadzenia nowych części budżetowych obowiązuje ta sama zasada, co do klasyfikacji tj. stworzenie kopii itd.
  Obecnie zadania z administracji rządowej mam w grupie drugiej i wprowadziłam już dane liczbowe na rok 2010. I teraz nie wiem jak stworzyć nową grupę II tj. programy finansowane z UE. Jak próbowałam coś zmienić, to zmienia mi się również struktura roku 2009. Proszę o pomoc. Pozdrawiam. Bożena

  • Barbara Szumocka:

   Droga Bożeno

   Dziękuję za pytanie.

   Jak rozumiem zadane pytania i opisany problem?

   Po pierwsze: Pytasz jak dodawać nowe pozycje do słownika klasyfikacji i jednocześnie zmieniać kolejność wpisanych wcześniej pozycji?

   Nowe części dopisujesz do słownika klasyfikacji dochodów, jeśli chcesz je mieć w dochodach i/lub w klasyfikacji wydatków, kiedy chcesz je mieć w wydatkach.

   Program jest tak skonstruowany, że możesz mieć na poziomie części i grup w obu klasyfikacjach dowolną ilość pozycji pod warunkiem, że oznaczysz je różnymi symbolami w każdym ze słowników. Co to znaczy?
   w dochodach i w wydatkach mogą wystąpić części czy grupy o tych samych symbolach i nazwach – jeśli jest taka potrzeba. Przyjęliśmy niepisaną umowę, że części oznaczamy literami lub liczbami rzymskimi (max dwa znaki) a grupy liczbami arabskimi (max 3 znaki). Warto nie numerować w kolejności ze wzrostem o 1 tylko o 5 lub 10. Wtedy przy zmianie w ustawie łatwo wstawić nową grupę między dwie już istniejące. To jest jeden sposób, by uzyskać kolejność grup, którą chcemy, który się sprawdza podczas pierwszej konstrukcji tych słowników.

   Jeśli masz już pewną kolejność i nie możesz wstawić kolejnej pozycji między dwie istniejące pozycje, to trzeba zacząć od zmiany numeracji w następujący sposób:

   grupie, która ma być na końcu używając przycisku Popraw w słowniku klasyfikacji (nie w strukturze!) nadajesz odpowiednio duży symbol a później coraz mniejsze kolejnym.
   Przykład:

   masz grupy o symbolach 001, 002, 003, 004 i potrzebujesz ustawić je w kolejności 002, 003, 001, 004 a jednocześnie między dwie pierwsze wstawić dwie nowe grupy i po jednej grupie między kolejnymi. To znaczy chcesz dostać taki układ: 002, nowa1, nowa2, 003, nowa3, 001, nowa4, 004.

   Co musisz zrobić?
   Zamieniasz symbol 004 (ostatniej z ośmiu pozycji) na 080, grupie nowa4 nadajesz symbol 070, 001 zamieniasz na 060, nowa3 dostaje 050, 003 poprawiasz na 040, nowa2 dajesz 030, nowa1 dostaje 020, a symbol grupy 002 zmieniasz na 010. Na wydrukach możesz wyłączyć symbole grup. Teraz między tak ponumerowane grupy będziesz mogła w razie potrzeby wstawić nowe ( i też je w podobny sposób przestawiać w przyszłości, gdyby zaistniała taka potrzeba).

   Co dzieje się w strukturze dochodów lub wydatków w menu Struktura po przeprowadzeniu takiej operacji? Pozycje, które tam były mają teraz nowe symbole. Dla bezpieczeństwa warto użyć opcji z menu Narzędzia – Przelicz cały, by we wszystkich kalkulacjach zostały poprawione ścieżki i zostały uaktualnione symbole. Teraz możesz wstawiać nowe grupy i budujesz strukturę pod nimi.
   Na poziomie działów i rozdziałów oraz paragrafów klasyfikacja musi być zgodna z obowiązującym rozporządzeniem.

   Bardzo ważna uwaga:
   Jeśli grupy 001, 002, 003, 004 były użyte w innych latach, to nie używaj przycisku Popraw, by dostać grupy o symbolach odpowiednio 060, 010, 040, 080. W takiej sytuacji (a będzie to prawdopodobnie dokładnie to, o co pytasz) potrzebujesz ustawić się na pozycji np.: 001 (wybrać poziom grupy w panelu po prawej stronie) i użyć sekwencji: Wpisz-Wstaw-OK, symbol 001 zamienić na 060 i przyciskiem Zapisz dodać do słownika.
   Takie działanie spowoduje, że będziesz mieć w słowniku dwie grupy o tych samych nazwach a różnych symbolach. Grupa 001 pojawiać się będzie w 2009 i wcześniejszych latach a w roku 2010 zamienisz ją na 060 tak, jak opisuje niżej.
   To jest ten sam mechanizm, jaki stosujesz na poziomie rozdziałów do znaczenia zadań ustawowych – tylko wtedy w końcowym efekcie dostajesz rozdział, którego numer kończy się dodatkową literką.

   Po drugie: Jak dodawać te nowe pozycje w taki sposób, by nie zmieniać niczego w strukturze poprzednich lat?

   Najprościej jest dopisać pozycje o nowych symbolach, które użyjesz w roku 2010. Kiedy już je masz, to w strukturze 2010 ustawiasz się na pozycji, która została przepisana z automatu z roku 2009 na 2010 i przyciskiem Popraw otwierasz słownik klasyfikacji, wybierasz pozycję, którą chcesz mieć i dajesz OK. Jeśli masz duże drzewo pod tą pozycją, to chwilę potrzebujesz odczekać aż program zmieni tę informację we wszystkich pozycjach z tego drzewa.

   W ten sposób masz w 2010 roku to, co potrzebujesz a w roku 2009 nic się nie zmienia.

   Ten sposób nie zadziała na klasyfikacji dział/rozdział/paragraf w sytuacji, kiedy ta sama pozycja o tym samym symbolu ma inną nazwę w 2009 a inną w 2010. To rozwiązują dwa katalogi Slowniki w c:delfin o czym piszę wyżej.
   Te katalogi rozwiązują również problemy, które pojawiają się podczas definiowania nowych grup paragrafów.

   Czy moja odpowiedź pomogła?

   Pozdrawiam serdecznie
   Basia

 • Bożena:

  Dziękuję za podpowiedź. Zrobiłam zamianę grup z 001 na 010. Po takiej operacji w 2009 roku pozostaje grupa 001 z załączonymi działami i rozdziałami. Znika mi jednak nazwa grupy. Jest numer grupy, a w polu nazwa nie ma nic. W 2010 roku jest prawidłowo. Co z tym zrobić?
  Pozdrawiam.
  Bożena

  • Barbara Szumocka:

   Bożeno to jest właśnie efekt zamiany pozycji o symbolu 001 na 010 przez użycie przycisku Popraw w słowniku klasyfikacji. Tak można zrobić tylko przy pierwszym planowanym roku podczas zakładania ewidencji, kiedy zorientujemy się, że nie możemy wstawiać kolejnych pozycji między te, które już mamy wprowadzone.

   W Twoim przypadku trzeba zdublować w słowniku klasyfikacji tę pozycję i mieć dwie o tej samej nazwie ale różnych symbolach. Jak to uzyskać piszę we fragmencie Bardzo ważna uwaga w poprzedniej odpowiedzi.

   Potrzebujesz teraz dopisać do słownika klasyfikacji w menu Narzędzia grupę o symbolu 001 o tej nazwie, która była w roku 2009 i to wystarczy, by pojawiła się nazwa w strukturze i na wydrukach z roku 2009 (i wcześniejszych). Powodzenia

   Basia

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum