Słowniczek

MF przemawia językiem urzędowym, który ma najwyższy wskaźnik mglistości – rozumieją go osoby przynajmniej z wyższym wykształceniem. Do pracy w urzędzie przychodzą również ludzie bardzo młodzi, bez praktyki. Często słyszę, że nie masz siły i czasu tłumaczyć o co w tej pracy chodzi. Dzisiaj poddaję ci pomysł, na który natknęłam się na YouTube. Oczywiście tę edukację musisz zaproponować młodym pracownikom po godzinach pracy.

Na marginesie powiem ci, że nawet twoje kilkuletnie dziecko zrozumie o co chodzi w budżecie i nie będzie ci przeszkadzać podczas pracy nad planem na 2013. Tylko jak się podzielicie komputerem?

Zobacz w jaki sposób można wytłumaczyć dziecku co to jest budżet państwa?

Czytaj dalej... »

kartka-listopad-25czwWiele problemów z klasyfikacją środków unijnych w budżecie mamy w wyniku zmian, jakie wprowadziła nowa ustawa o finansach publicznych w definicjach podstawowych pojęć związanych z tym zagadnieniem. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze rozumiesz wszystkie pojęcia, to może zapoznanie się z dokumentem przygotowanym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego: Różnice w systemach finansowania wydatków na PROGRAMY OPERACYJNE ze wskazaniem zapisów w dotychczasowej i nowej ustawie o finansach publicznych.

Dla twojej wygody przytaczam kilka fragmentów:

Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami budżetu środków europejskich będzie stanowić odpowiednio nadwyżkę budżetu środków europejskich albo deficyt budżetu środków europejskich, które nie będą wliczane do, odpowiednio, deficytu albo nadwyżki budżetu państwa. Ponadto w budżecie środków europejskich będzie ujmowana rezerwa celowa na wydatki związane z realizacją programów finansowanych z udziałem środków europejskich, w zakresie, w jakim wydatki te podlegają refundacji; rezerwa celowa na współfinansowanie będzie ujmowana w ramach budżetu państwa.

Czytaj dalej... »

wspolnotaDzisiaj przedstawiam kolejnego autora. Jest nim Wojciech Janek – członek kolegium w RIO Lublin. Jego artykuł Wieloletnia prognoza czyli stąd do absurdu została opublikowana  w tygodniku Wspólnota.

Na wstępie autor podkreśla: Gdy próbowano mnie uczyć dobrych manier mówiono: „Jeżeli coś oceniasz, najpierw dostrzegaj zalety, a potem wady”. Chcę tak postąpić oceniając przepisy rozdziału 2 działu V ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (ufp) zatytułowanego „Wieloletnia prognoza finansowa jednostki samorządu terytorialnego”.

I zadaje pytanie, które pewnie nurtuje również ciebie:

Jak to jest, że państwo sporządza swój wieloletni plan finansowy na okres czterech lat budżetowych i nie musi go wydłużać,  a samorządy zobowiązane są tworzyć wieloletnie prognozy finansowe niekiedy na lat kilkadziesiąt? Teoretycznie nawet w nieskończoność.

Z tego nie może wyniknąć nic ani realistycznego, ani pożytecznego.

Czytaj dalej... »

Do tego artykułu skierowało Google po wpisaniu poniższego tekstu:

  • co oznacza skeur wpf

Facebook.com rozwija się bardzo szybko. Wielkimi krokami zbliża się do Google.com

Oba serwisy zarabiają na reklamach i w zamian oferują swoim użytkownikom wiele wartościowych narzędzi internetowych, by przyciągnąć ich na swoje strony. Tak wygląda ranking z ostatniego tygodnia:

ranking-najdrozsze-koniec czerwca

Czytaj dalej... »

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum