Dostałam taki e-mail:

Dane z Delfina do Bestii udało nam się przenieść bez problemu. Tylko mamy trochę inaczej niż w Delfinie o:

  1. § 4130  w Delfinie jest zaliczony do wydatków na realizację zadań statutowych natomiast Bestia zalicza go do wynagrodzeń i składek,
  2. § 4280 w Delfinie jest zaliczony do świadczeń na rzecz osób fizycznych a w Bestii do zadań statutowych.
  3. Wynagrodzenia i pochodnie  z projektów unijnych nie są wliczone do ogółu wynagrodzeń j.s.t. w Bestii.

Będziemy się kontaktować w tej sprawie z R.I.O.
Dziękujemy i pozdrawiamy.

Jak to wyjaśnić?

W Budżecie grupy paragrafów definiujesz wyłącznie samodzielnie jako użytkownik i decydujesz, do której grupy przypiąć dany paragraf.

Na dodatek samodzielnie również decydujesz ile i jakie grupy będziesz pokazywać w swoich załącznikach. Dlatego mogą być różnice i to może być zgodne z ustawą o finansach publicznych.

W BeSTii są dwa rodzaje grup paragrafów:  systemowe – zdefiniowane przez MF i takie, które definiuje użytkownik BeSTii.

Myślę, że warto zatroszczyć się, by z informacji ujętych w grupach definiowanych przez Ciebie w Budżecie w sposób oczywisty było widać spełnienie wymagań uofp.

§ 4130-Składki na ubezpieczenie zdrowotne może być elementem wynagrodzeń. Zdarza się, że występuje wyłącznie w powiązaniu ze świadczeniami dla osób fizycznych. Wtedy należałoby go ująć w takiej grupie. Pytanie rodzi się trudniejsze: co zrobić kiedy występuje jednocześnie w kontekście wydatków na wynagrodzenia w jednostce budżetowej i w świadczeniach dla osób fizycznych?

W budżecie możesz zdublować sobie ten paragraf z dodatkowym oznaczeniem i podzielić go między dwie grupy. W BeSTii nie zrobisz nic takiego. Co więcej podczas transferu danych obcinamy wszystkie dodatkowe oznaczenia w naszym programie i przekazujemy dane wyłącznie w obowiązującym formacie dział-rozdział-paragraf podziałek klasyfikacji budżetowej.

§ 4280-Zakup usług zdrowotnych może wystąpić wyłącznie w jednostkach budżetowych i wtedy powinien znaleźć się w grupie wydatków na realizację zadań statutowych.

Tych różnych układów można wymienić bardzo wiele. Z pewnością korzystne jest, by teraz ustalić ze swoją izbą, jak podejść do zagadnienia. Chwilowo systemowe grupy paragrafów w BeSTii są namiastką rozporządzenia w tej sprawie. Już wcześniej bywały podobne sytuacje i jakoś sobie z nimi poradziliśmy – mam na myśli Bilanse. Myślę, że teraz też wszystko się wyjaśni do czasu, kiedy będzie pora podejmować uchwałę  budżetową na rok 2010.

Wpisz komentarz

Prezent dla Skarbnika
prezent dla skarbnika
Bezpłatny Biuletyn Skarbnika
Imię: *
Email: *
Twój adres e-mail
jest na 100% bezpieczny!
Archiwum